Proč všichni opouští WhatsApp?

WhatsApp, jeden z nejpoužívanějších komunikačních nástrojů této digitální doby, podstoupí od 8. února jisté změny. Konkrétně jsou to změny podmínek se zpracováním osobních údajů.

Tato oblíbená komunikační platforma má v současné chvíli již přes 2 miliardy uživatelů, přičemž spousta uživatelů rovněž přibyla z důvodu covidové krize. Velké množství firem muselo přejít na online komunikaci a omezit tak osobní setkávání, přičemž se WhatsApp zdál jako skvělá volba.

WhatsApp stejně jako Instagram patří pod jednu mateřskou společnost, což je gigant Facebook. Facebook usiluje o jednu mega komunikační platformu, kde by WhatsApp, Instagram a Facebook messenger, byly spojené. Předtím, než bude Facebook moct tyto platformy sloučit, musí přizpůsobit podmínky pro WhatsApp, konkrétně sdílení dat s Facebookem.

Ten uživatel, který na nové podmínky nepřistoupí do 8. února, tomu bude přístup k účtu na WhatsApp zamítnut.

Některé zdroje říkají, že nové změny se údajně nemají týkat uživatelů z Evropské Unie a Velké Británie. To bohužel není tak úplně pravda. Podmínky pro EU a Velkou Británii budou trochu jiné, než v USA – důvodem jsou přísnější GDPR podmínky.

Existují ale různé alternativy k WhatsAppu, které používat k online komunikaci. Tady je pár příkladů, které byste mohli začít používat jako obměnu, pokud se rozhodnete s využíváním vašich dat nesouhlasit.

Signal:

Signal je podle některých zdrojů jednou z nejbezpečnějších aplikací pro komunikaci v online světě, jelikož vysoká úroveň ochrany osobních údajů je samozřejmostí. Komunikace skrze tuto aplikaci je šifrována (end-to-end) a disponuje také funkcí automatického mazání zpráv. Má podporu soukromých i skupinových zpráv, odesílání mediálních souborů a dokumentů, ale také je tu možnost hovorů nebo videohovorů.

Viber:

Tato aplikace šifruje stejně jako Signal všechny zprávy. Také si u Viberu můžete načasovat mazání zpráv. Ovšem aplikace disponuje funkcí navíc, což je funkce důvěryhodných kontaktů, která pomáhá ověřit totožnost dalších účastníků chatu.

Jelikož je to převážně chatovací aplikace, tak nesmí chybět soukromé a skupinové chaty, hlasové a video zprávy a audio a video hovory. K Viberu existují i určitá rozšíření chatu, které slouží ke sdílení YouTube videí nebo hudby se Spotify.

Telegram:

Stejně jako dvě předešlé aplikace, tak i tato poskytuje end-to-end šifrování a mazání zpráv. Telegram je výjimečný v tom, že v jedné skupině můžete mít až 200 tisíc lidí. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše. Chat je v cloudu a běží na globálně distribuovaných serverech.

Threema:

Dále je tu Threema, která je se liší od ostatních tím, že nevyžaduje telefonní číslo a kontakty si můžete ověřovat pomocí QR kódů, takže nemusíte mít strach, že nevíte, s kým si píšete. Dále lze chránit chaty heslem a zprávy se po přečtení smažou. Threema je ale placená appka – měsíčně si účtují 30 korun.

Wire:

A jako poslední na našem seznamu aplikací, které jde využít ke komunikaci místo Whatsappu, je Wire. Wire je používán převážně k byznysovým účelům a jako Threema je placený. Ovšem lze ho i využít k osobní komunikaci a nabízí stejné chatovací a multimediální funkce jako předchozí aplikace.

A jak se zachováte vy? Zůstanete u WhatsApp a smíříte se, že Facebook bude mít přístup k vaším datům nebo si vyberete z výše uvedených alternativ?

Nezávazná poptávka

Neváhejte kontaktovat náš tým a dozvědět se více o námi poskytovaných službách a více nabídkách pro Vaše podnikání!