Smartphone jako pomocník pro finanční gramotnost

Téma finanční gramotnosti a práce s penězmi je pro mě pořád velké téma a věřím, že nejsem sám. Naštěstí vzniká více a více aplikací, které správu finančních prostředků zjednodušují. Vybral jsem 7 appek, které buď osobně používám nebo jsem na ně slyšel jen samou chválu. Jaké aplikace ze světa financí bych vám doporučil?

 

paypal logo 2120

PayPal

PayPal samozřejmě netřeba představovat, není žádným novým hráčem na trhu a ví o něm snad každý. PayPal má ale několik výhod, o kterých možná ne každý ví.

Jeden z velkých plusů, který v PayPal vidím, je možnost používat službu jako takovou předplacenou kartu. Pokud máte strach o vykradení vašeho bankovního účtu, stačí si do PayPalu poslat určitý obnos peněz a peněženku si pravidelně dobíjet.

Další z důvodů, proč PayPal využívám, je jejich garance vrácení peněz. Pokud například potřebujete nakoupit od neověřeného prodejce a nejste si nákupem jistí, PayPal případný podvod prakticky vyřeší za vás a peníze vám vrátí. Podobně by mělo fungovat i uhrazení poštovného v případě vrácení zboží (např. nevhodná velikost), osobně ale nemám žádnou zkušenost.

Posledním z důvodů, proč mám PayPal v oblibě, je placení pravidelného předplatného či např. platby za Facebook reklamy. V kostce: z účtu mi chodí osobní předplatné služeb (Netflix, Spotify, …), z PayPal platby spojené s podnikáním (reklamy, předplatné Adobe, …).

 

CurveCurve logo

Curve není jen aplikace do mobilu. Hlavní součástí systému Curve je totiž fyzická karta, která vám dokáže nahradit všechny karty ve vaší peněžence. V mobilní aplikaci si totiž karty nahrajete a poté je dle potřeby v aplikaci přepínáte. Platíte ale stále fyzickou Curve kartou.

Má Curve kromě zahrazení X karet kartou jednou další výhody? Je jich více, ale napíšu jednu. Mám ve svém okolí lidi, kteří zatím stále stoprocetně nevěří platbě mobilem a chtějí u sebe mít něco fyzického. Občas se ještě pořád může stát, že bezkontaktní platba není možná, proto vlastně dává smysl u sebe záložní kartu mít.

V základní verzi je Curve včetně karty úplně zdarma, tudíž doporučuji vyzkoušet. Jednou za čas se navíc objeví i zajímavý cashback. Pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, získáte navíc 5 liber na jakýkoliv nákup. Fakt to funguje. 🙂 

 

TransferWisefb og logo flag

TransferWise řeší platby do zahraničí v rekordně krátkém čase a za minimální poplatky. Žádné skryté poplatky, reálný kurz, rozumná cena za službu, peníze na druhém konci světa za necelou minutu. Co víc od takové služby chtít?

 

 

 

RevolutqXAAYQYP

Chcete si začít hrát s akciemi rychle, přehledně a zdarma či za minimální poplatky? Pak sáhněte po aplikaci Revolut. Aplikace toho nabízí mnohem více, sám ale používám jen možnost rychlého a přehledného nakupování a prodávání akcií. Lze ale obchodovat i se zlatem či bitcoinem. 

Profík v obchodování s akciemi by vám určitě doporučil jiné platformy a sám jsem velký amatér. Pokud si ale chcete hrát s pár korunami a do tohoto světa nějak nakouknout, pak je za mě Revolut ideálním startem.

Velkou nevýhodou je velmi omezený výběr akcií, se kterými lze obchodovat, Revolut totiž zdaleka nenabízí vše. Ale nebojte, Teslu i Apple na Revolutu najdete. 🙂 

 

twisto

Twisto

Český projekt, který také není potřeba dlouze představovat. Projekt v kostce funguje jako taková příjemnější půjčka. Objednáte si zboží, Twisto nákup (či například složenky) zaplatí za vás. Vy máte 45 dní na to částku splatit. Mnoho lidí Twisto používá tak, že veškeré měsíční platby platí právě přes Twisto a z vlastního účtu pak vyřídí pouze jednu platbu měsíčně.

Novinkou na Twistu je platba na třetiny, kdy zaplatíte eshopu třetinu ceny objednávky a zbytek dle potřeby postupně. Že by inspirace u Alzáka? 🙂 

 

Spende ikonaSpendee

Spendee osobně nepoužívám, ale mnoho lidí si tento další český projekt pochvaluje.

Spendee je v kostce o tom, že si zapisujete veškeré své výdaje, které si poté vyhodnocujete. Mezi výhody, které si uživatelé chválí, patří sdílené peněženky, propojení s bankovními účty (nemusíte tedy každou položku vypisovat ručně), používání různých měn, či plánování do budoucna.

Nevýhodou může být to, že zdarma je pouze ořezaná verze. U té placené si můžete vybrat, zda budete platit měsíčně si jednorázově.

 

AirBankunnamed

Appku AirBank si nevyzkouší každý, ale bylo mi by líto jí zde nezmínit. Nedávno jsem přecházel od Komerční banky právě k Air bance, která se mi líbila svým přístupem „nic není problém online“. U AirBank je zároveň hodně znát, že v rámci online služeb přemýšlí „mobile first“. V mobilní aplikací se mi totiž pracuje mnohem lépe než s administrací v desktopovém prohlížeči.

Jedním z hlavních důvodů, proč mi appka AirBank zjednodušuje starosti o finance jsou tzv. obálky. Ve svém spořícím účtu si můžete vytvořit až 10 obálek, do kterých si rozdělujete vaše peníze. Navíc si můžete a nemusíte určit i konkrétní cíl. Pokud tedy šetříte na dovolenou za 30 000 Kč, vytvoříte si obálku dovolená, cíl nastavíte na 30 000 Kč a poté si buď manuálně dle situace nebo automaticky pravidelně posíláte peníze do obálky. 

Super jsou i přehledy, kolik peněz z účtu odejde na pravidelných platbách během příštích 14 dní. V neposlední řadě umí appka AirBank i to, o čem je v principu Spendee – tedy přehledy, kolik za co utrácíte.

Nezávazná poptávka

Neváhejte kontaktovat náš tým a dozvědět se více o námi poskytovaných službách a více nabídkách pro Vaše podnikání!